Młodzież i filantropia

Szkoła jest najlepszym miejscem do budowania kapitału społecznego. Dlatego warto pokazywać gimnazjalistom i licealistom, że nowoczesne pomaganie innym to dobra inwestycja zarówno w lokalną społeczność, jak i w samych siebie. Projekt Fundacji dla Polski „Młodzież i filantropia” wychodzi naprzeciw tym edukacyjnym potrzebom. 

Pozwala młodzieży uwierzyć we własne możliwości, wyzwala kreatywność, kształci umiejętności przydatne w dalszej edukacji i życiu zawodowym.

Pobudza młodzież w myśleniu prospołecznym i obywatelskim, rozwija poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne. Pozwala młodym ludziom zaplanować i przeprowadzić własne projekty społeczne.

Jest mądrą i długofalową inwestycją w młode pokolenie i ich entuzjazm. Inwestycją w przyszłość. 

Kształtowanie postaw społecznych u młodzieży jest jednym z najważniejszych celów wychowania. A okres nauki w szkole gimnazjalnej i średniej to czas, w którym budzą się w młodych ludziach społeczne instynkty. I właśnie wtedy warto te instynkty pobudzać, warto inspirować do działania na rzecz innych ludzi, pokazać, jak wiele od nas zależy.

Szkoła jest dobrym miejscem, aby zacząć zmieniać świat wokół nas. Jeżeli chcemy mieć świadomych obywateli, potrzebujemy świadomej młodzieży. Dlatego powstał projekt "Młodzież i filantropia" Fundacji dla Polski skierowany do uczniów gimnazjów i liceów. Zachęca on młodych ludzi do działania w środowisku lokalnym i na rzecz lokalnych organizacji społecznych, przełamywania stereotypów i angażowania się w ważne sprawy, kształtuje postawy filantropijne, uczy jak planować i realizować działania na rzecz innych. Dodatkowo wzmacnia umiejętność pracy zespołowej – uczy współpracy i współodpowiedzialności, a także dzielenia się zadaniami w zależności od posiadanych umiejętności czy zainteresowań.

Projekt powstał z myślą o szkołach, które chcą poznać i włączyć do swoich działań metodę projektu edukacyjnego jednocześnie angażując uczniów w sprawy ich społeczności lokalnych. Ma on charakter interdyscyplinarny – wykorzystuje treści ustalone dla różnych przedmiotów w podstawie programowej.

Szkoły biorące udział w projekcie realizują zajęcia niezależnie od siebie. Projekt trwa ok. 12 tygodni (może się on rozpocząć w dowolnym czasie w roku szkolnym). W każdej szkole uczniowie dzielą się na 3-5 osobowe zespoły. Każdy zespół wybiera lokalną organizację pozarządową, włącza się w jej działalność i zdobywa na jej temat informacje.  Zadaniem uczniów jest przygotowanie prezentacji na temat działalności tej organizacji. Efekty swojej pracy przedstawiają potem podczas szkolnych finałów projektu „Młodzież i filantropia” – to duże wydarzenie w życiu szkoły i w życiu społeczności lokalnej. Młodzieży kibicują uczniowie z innych klas, nauczyciele, rodzice, a także społeczność lokalna, w tym przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządowcy i media. Prezentacje są oceniane przez niezależne jury, które wybiera najlepszą prezentację. Zwycięzcy wygrywają dla swojego bohatera – lokalnej organizacji dotację w wysokości 5 tys. zł., czyli realnie wspomagają jej działania.

W roku szkolnym 2011/2012 projekt pilotażowy był realizowany w dwóch warszawskich liceach - Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia oraz Społecznym Liceum Ogólnokształcącym z Maturą Międzynarodową im. Ingmara Bergmana. Dzięki zaangażowaniu uczniów, dotacje otrzymały dwie organizacje z Warszawy: Stowarzyszenie Terapeutów oraz Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza.

W roku szkolnym 2012/2013 projekt "Młodzież i filantropia" był realizowany w dziesięciu szkołach na Mazowszu w partnerstwie z Wojewodą Mazowieckim, Mazowieckim Kuratorem Oświaty oraz Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Dzięki zaangażowaniu młodzieży, dotacje trafiły do następujących organizacji: Stowarzyszenie "Psychoart" (Ciechanów), Grójecki Klub Sportowy ,,Mazowsze”, Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży gminy Kosów Lacki, Stowarzyszenie „Koniczynka”, Mińsk Mazowiecki, Stowarzyszenie Hospicyjno-Paliatywne "Hospicjum Płockie" pod wezwaniem Św. Urszuli Ledóchowskiej, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży "Kai Kairos", Punkt Socjoterapeutyczny "Szuflada" (Płock), Pułtuskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Hospicjum Królowej Apostołów (Radom), Fundacja Św. Jana Jerozolimskiego (Warszawa).

Bardzo serdecznie dziękujemy uczennicom i uczniom za ogromne zaangażowanie w realizację projektu. Gratulujemy Wam wspaniałych pomysłów. Cieszymy się, że większość z Was, po zakończeniu projektu, kontynuuje działalność na rzecz swoich społeczności lokalnych i zmienia świat na lepsze!

Film z realizacji projektu pilotażowego "Młodzież i filantropia" (2011/2012)